Suur pulmailma statistika

Millisel suvepäeval on Eestis ilusaim ilm pulmapeoks?

On kuulda olnud siit-sealt, et noorpaarid kasutavad pulmapäeva planeerimiseks Ilmateenistuse kodulehte, vaadates viimaste aastate ilmaandmeid teatud kuupäevadele ning lootes, et ajalugu kordub ja pulmapäeva saadab ilus ilm.

Enamasti eksisteerib enamus eestlaste jaoks suvi üksnes juuli lõpus ja augusti alguses, mis on aga Eestis pulmakorralduse tipphooaeg. Sel ajal on nõudlus pulmategijatele suurim, misläbi hinnad ka veidi krõbedamad, saadavused piiratumad, reageerimisajad lühemad ja kompromissivajadused suuremad. Pulmaeelarves võib tervikuna tulla vahe tuhandetes eurodes, sõltuvalt, kas ajastatakse pulmapidu näiteks juunisse või augustisse.

Weddingly meeskond esitas endale küsimuse, et kas tõesti on ajalooliselt olnud ilm oluliselt kehvem näiteks juunis, kus nõudlus pulmategijatele on madalam, hinnad enamasti soodsamad ning saadavused paremad nii tegijate kui peokohtade osas. Võtsime ilmastatistika saamiseks ühendust Keskkonnaagentuuriga.

Õige ülevaate saamiseks vajasime viimase viie aasta (2013-2017.a.) suvekuude kõikide meteoroloogiajaamade mõõtmistulemusi üle Eesti ja kõigi suvepäevade osas eraldi igas asukohas. Soovisime analüüsida päikesepaiste kestvust, sademete hulka ja õhtutemperatuuri, et saada aru, kas mõni kindel muster ka välja joonistub. Keskkonnaagentuur vastas meie palvele ja oli abivalmis meid varustama suures koguses mõõtmistulemustega.

Kokku saime 30 000 ühikut mõõtmistulemusi üle Eesti. Tegime esimest korda selle tabeli lahti… ja siis panime selle sama kiiresti ka kinni. Tekkis sügav respekt Eesti Ilmateenistuse inimeste osas. Siiski käärisime käised ja hakkasime pihta.

Millised andmed arvesse võtsime?

Otsustasime võrdlusse võtta need Eesti meteoroloogiajamad, mis mõõdavad ka päikesepaiste kestvust, seega mõned üksikud jaamad välistasime. Statistikas osalesid Harku, Jõgeva, Jõhvi, Kuusiku, Lääne-Nigula, Pärnu, Ristna, Roomassaare, Sõrve, Tõravere, Tiirikoja, Viljandi, Vilsandi ja Võru jaamade mõõtmistulemused.

Kriteeriumiteks valisime päikesepaiste kestuse tundides, ööpäevased sademed millimeetrites ja keskmised õhutemperatuurid. Pilt, mis välja joonistus murdis veidi müüte meie silmis. Need, kes viimasel viiel aastal näiteks juuni alguses abiellunud, pole tõenäoliselt pidanud ilmas pettuma.

Viimase 5 aasta meteoroloogiajaamade mõõtmisandmed kombineerituna (keskmine)

JUUNI

☔ Kõige rohkem sademeid 12, 16, 18
🌂 Kõige vähem sademeid 1, 4, 28

🌡️ Kõige soojem 25, 26, 30
❄️ Kõige külmem 9, 10, 17

☀️ Kõige rohkem päikepaistet 4, 6, 28
☁️ Kõige pilvisemad päevad 18, 24, 30

👍 Parim päev 28
👎 Kehvem päev 18

JUULI

☔ Kõige rohkem sademeid 4, 7, 31
🌂 Kõige vähem sademeid 24, 25, 27

🌡️ Kõige soojem 26, 27, 29
❄️ Kõige külmem 1, 10, 20

☀️ Kõige rohkem päikepaistet 6, 9, 14
☁️ Kõige pilvisemad päevad 11, 22, 31

👍 Parim päev 27
👎 Kehvem päev 1

AUGUST

☔ Kõige rohkem sademeid 13, 14, 16
🌂 Kõige vähem sademeid 3, 8, 10

🌡️ Kõige soojem 5, 6, 8
❄️ Kõige külmem 28, 29, 30

☀️ Kõige rohkem päikepaistet 3, 4, 15
☁️ Kõige pilvisemad päevad 13, 22, 30

👍 Parim päev 3
👎 Kehvem päev 13

Kuna ülalnimetatud konkreetseid kuupäevi eraldiseisvalt on veidi subjektiivne vaadelda (soe ilm võib olla vihmane, pilvitu ilm jahe jne), siis otsustasime arvestada iga kuupäeva osas kokku kõik põhilised tegurid ja tuletada igale kuupäevale “ilma-skoori”.

Kõrge skoori sai allolevas graafikus kuupäev, kus on päikesepaistet kõige kauem tundides + õhutemperatuur kõige kõrgem + sademeid kõige vähem millimeetrites.

Viimase jaoks andsime päevale 10 palli skaalal omakorda “kuiva ilma indeksi”, kus igale päevale anname maksimaalselt 10 punkti, millest omakorda lahutame maha sademete hulga millimeetrites. Näiteks saab päev 10 punkti, kui sademeid oli 0,0mm ja 5,5 punkti, kui sademeid oli 4,5mm keskmiselt üle Eesti.

Tulemused sellised

Mida tähendavad värvilised pallikesed graafikul?

Rohelised tähendavad kas kuu kõige paremat kuupäeva või tervet perioodi. Punased täpid näitavad aga ära kõige õnnetumad kuupäevad statistiliselt. Samas kui olete mõnele punasele kuupäevale planeerinud oma pulmapeo, siis ei tasu hakata ümberkorraldusi tegema, kuna esiteks ei pruugi minevik korduda ja teiseks hõlmab meie statistika kogu Eesti ilma tervikuna.

Tähelepanu väärib meie hinnangul just juuni algus, kuna üldjuhul ei ole paljud Weddingly platvormi kasutavad noorpaarid sellele perioodile teenusepakkujaid otsinud – kuigi see võiks säästa palju raha ja võimaldab kindlasti paremat saadavust tegijate seas, võrreldes suve keskpaigaga.

Samas kui eelarve pole probleem ja olete vähemalt aasta varem alustanud tegijate otsimist, siis on lähiminevikus suveilmaga hästi läinud noorpaaridel, kes on abiellunud kuupäevadel 24-28.07 või 3.08.

Kuidas aga saada teada, kas pulmaeelarves annaks raha säästa kui planeerida pulmad teisele kuupäevale?

Lihtne reegel on, et tehke hinnapäringud iga valdkonna kohta vähemalt 10 tegijale. Siis saate piisava ülevaate hindadest ja saate ka aimu, millest hind sõltub igas valdkonnas.

Kui vajate näiteks peokohta, pulmaisa, cateringi, pulmabändi, DJ’d, pulmatorti, fotograafi, videograafi, dekot/floristi, meiki/soengut, siis oleks soovitatav saata hinnapäringud 100 teenusepakkujale. Kui olete pakkumised kätte saanud, siis korrake kogu protsessi teise kuupäevaga ja võite leida suuri erinevusi hindades/saadavustes.

Kui kasutate Weddingly platvormi teenusepakkujate leidmiseks, siis tehke esmalt hange enda valitud kuupäevale ja oodake mõned päevad, kuniks esimesed 50-100 teenusepakkujat on oma hinnapakkumised ja saadavused teile edastanud. Seejärel tehke uus hange alternatiivsele kuupäevale ja oodake taas mõned päevad. Hakkate koheselt märkama erinevusi saabuvates hinnapakkumistes ja saadavustes.

Jõudu ning rõõmsat Pulmakorraldust!
♥ Weddingly meeskond



Suur pulmailma statistika: millisel suvepäeval
on Eestis ilusaim ilm pulmapeoks?